Zakwas buraczany ze względu na swoje właściwości zyskał już wiele nazw. Uważa się go za złoto z natury, eliksir zdrowia, idealny probiotyk, a także bombę witaminową. Kiszonki od lat stanowią wyjątkowo zdrowe produkty, nic więc dziwnego, że zakwas z buraków także przypadł do gustu miłośnikom naturalnej żywności. Co jednak sprawia, że cieszy się on aż tak dużą popularnością? Już spieszymy z odpowiedzią.
Z czego powstaje zakwas buraczany?
Na początku warto podkreślić, że zakwas z buraków nie jest tym samym, co sok z buraków, który znaleźć można w co drugim sklepie spożywczym. Do przygotowania ciemnofioletowego produktu o ostrym, wyraźnym, lekko kwaśnym smaku i charakterystycznym zapachu, niezbędne są oczywiście buraki, woda i sól. Aromat, który sprawia, że jedni zakwas buraczany piją z przyjemnością, a inni decydują się na to tylko w ostateczności, powstaje w wyniku dodania czosnku oraz opcjonalnie korzenia chrzanu i imbiru. W przepisach na zakwas znajdą się także liście laurowe, ziele angielskie oraz pieprz.
Zastosowanie
Naturalny zakwas buraczany jest źródłem błonnika, magnezu, żelaza, fosforu oraz witamin A, E, K, C, B1, B2, B6. Posiada także duże ilości kwasu mlekowego, który wspomaga procesy trawienne. Nie bez powodu zakwas jest zatem nazywany idealnym probiotykiem. Wykazuje także silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, a nawet przeciwnowotworowe. Betanina, czyli związek odpowiadający za barwę buraków, opóźnia namnażania komórek nowotworowych w przypadku raka piersi lub prostaty – potwierdzili to badacze na Uniwersytecie Harvarda. Zakwas buraczany jest także polecany kobietom, które borykają się z nawracającymi infekcjami intymnymi. Pozwala bowiem obniżyć pH w pochwie, dzięki czemu nie mogą tam rozwijać się szkodliwe drobnoustroje. Regularne spożywanie zakwasu w naturalny sposób zwiększa wydolność organizmu. Poprawia także jego witalność i działa jak naturalny energetyk, przez co polecany jest sportowcom.
Przeciwskazania
Choć zakwas buraczany jest w pełni naturalny, to niestety istnieją przeciwskazania do korzystania z jego dobroczynnych właściwości. Buraki zawierają szczawiany, czyli toksyczne kwasy. Utrudniają wchłanianie wapnia i magnezu, przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych oraz osteoporozy. Z tego powodu zakwasu buraczanego do swojej diety nie powinny włączać osoby, cierpiące na reumatyzm, dnę moczanową czy kamicę nerkową. Nie jest także przeznaczony dla niskociśnieniowców, ponieważ obniża ciśnienie, co w ich przypadku może stanowić zagrożenie.
Jak stosować zakwas z buraków?
Wprowadzanie zakwasu buraczanego do codziennego menu powinno być stopniowe, ale regularne. Można zacząć nawet od niewielkich ilości, takich jak łyżeczka lub łyżka. Ale każdego dnia należy zwiększać dawkę, aby ostatecznie wypijać nawet szklankę zakwasu. Dobrym pomysłem będzie rozpoczynanie z nim dnia – jeśli nie istnieją problemy z refluksem lub uszkodzenie jelit, to warto pić zakwas z rana, jeszcze przed śniadaniem. Pobudzi wówczas jelita do pracy. Zakwas buraczany to wyjątkowy produkt naturalny. Wspiera odporność, wspomaga trawienie i dodaje energii. Włączając go do rodzinnego menu, zadbaj, aby pochodził ze sprawdzonych źródeł. Jakość surowców i sposób produkcji są bowiem kluczowe w skuteczności zakwasu z buraków.