Mianem mgły mózgowej (ang. brain fog) określa się zespół objawów, na które składają się migreny, apatia, zmęczenie, trudności ze skupieniem uwagi i koncentracją, a także przejściowe problemy z pamięcią. Mgła mózgowa nie funkcjonuje jako oddzielna jednostka chorobowa, ale łączona jest z CFS, czyli Zespołem Chronicznego Zmęczenia. W poniższej treści poznasz możliwe choroby, które mogą powodować ten zespół objawów, a także dowiesz się, jakie suplementy mogą być pomocne w walce z mgłą mózgową.
Co powoduje mgłę mózgową?
Mgła mózgowa, zwana także mgłą umysłową, powstaje w wyniku zaburzenia pracy neuroprzekaźników. Może do tego dojść w wyniku długotrwałego stresu, przewlekłego zmęczenia, odwodnienia organizmu, niedostatecznej aktywności fizycznej, niedoboru snu, a także konsekwencji utrzymywania niewłaściwej diety. Na objawy mgły mózgowej wielu pacjentów skarży się po zachorowaniu na Covid-19. Uznaje się ją za jedno z powikłań koronawirusa. Naukowcy w związku z tym wyodrębnili kilka kategorii objawów o podłożu neurologicznym: centralny układ nerwowy odpowiada za bóle i zawroty głowy, problemy z koordynacją ruchową, zaburzenia świadomości, drgawki, a nawet udar. Wyróżnia się także uszkodzenia mięśni szkieletowych oraz objawy takie jak utarta węchu, smaku i wzroku, za które odpowiada obwodowy układ nerwowy. Warto zauważyć, że mgła mózgowa może pojawia się zwykłe dopiero 2-3 miesiące po wyjściu z choroby. Ozdrowieńcy borykają się wówczas z chronicznym zmęczeniem, problemami z pamięcią i koncentracją, bólem głowy, a także zmniejszoną tolerancją podczas wysiłku fizycznego. Warto podkreślić, że mgła mózgowa nie jest nowa i nie pojawiła się wraz z pandemią koronawirusa. Na problemy z pamięcią i koncentracją od lat skarżą się kobiety w ciąży, a winą za amnezję ciążową obarcza się szybko zachodzące zmiany hormonalne. Z podobnymi objawami wiąże się także stwardnienie rozsiane (SM), czyli chorobę ośrodkowego układu nerwowego, podczas której dochodzi do ubytku struktur nerwowych lub ich uszkodzenia. Mgła mózgowa może także wystąpić w okresie menopauzy, leczenia chorób nowotworowych lub przyjmowania niektórych leków.
Suplementacja w walce z mgłą mózgową
W walce z objawami mgły mózgowej niezbędne są ćwiczenia umysłowe. Można do tego wykorzystać krzyżówki, łamigłówki lub działać bardziej holistycznie – myć zęby drugą ręką, ubierać się z zamkniętymi oczami lub wybierać różne drogi do pracy, a wszystko to po to, aby zmusić mózg do niestandardowego myślenia i większej pracy poza utartymi schematami. W walce z mgłą mózgową warto również rozważyć wsparcie preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Jedną z witamin niezbędnych do prawidłowej pracy układu nerwowego jest D3. Witamina D wytwarza się w ludzkim organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Gdy zewnętrzne warunki atmosferyczne nie sprzyjają, warto rozpocząć jej suplementację. Niedobór może bowiem powodować nie tylko zmęczenie i problemy z koncentracją, ale nawet stany depresyjne. Podczas problemów z koncentracją pomocne mogą okazać się także kwasy omega-3, których suplementacja poprawia pamięć roboczą i epizodyczną. Związkiem organicznym, który poprawia czas reakcji, czyli czujność umysłową jest L-teanina. Na uwagę osób borykających się z objawami mgły mózgowej zasługuje także magnez. Wspomaga on pracę funkcji poznawczych oraz poprawia koncentrację. Suplementacja stanowi apteczne wsparcie w walce z mgłą mózgową. Warto jednak zadbać także o właściwą dietę. Na talerzu powinny pojawiać się orzechy, soja, szpinak, wątróbka, łosoś, brokuły, brązowy ryż, a także gorzka czekolada.