Rozwój technologii sprawia, że ekrany komputerów oraz wyświetlacze urządzeń mobilnych towarzyszą społeczeństwu każdego dnia. Obowiązki zawodowe coraz szerszego grona osób wymagają ośmiogodzinnej pracy przy komputerze. Po tym czasie większość wraca, aby wymienić służbowy ekran na domowy wyświetlacz w telefonie, laptopie lub telewizorze. Technologia, która stanowi bramy do nieograniczonych możliwości, okazuje się także klątwą dla kręgosłupa i wzorku. Ze względu na to, że całkowite wyeliminowanie gadżetów i urządzeń elektronicznych jest niemożliwe, warto zadbać o prawidłową dietę, która bezpośrednio wpływa na kondycję oczu.
Czego unikać?
Odsetek Polaków, których wzrok pogarsza się na tyle, że niezbędne jest noszenie soczewek lub okularów korekcyjnych nieustannie wzrasta. Udowodniono, że powszechnie stosowana technologia LED może wywołać nieodwracalne zmiany narządu wzroku. Długotrwały kontakt z wyświetlaczami ledowymi powoduje zniszczenie nabłonka barwinkowego siatkówki, co wiąże się z pogorszeniem widzenia. Większym ryzykiem obarczeni są także palacze oraz osoby niepalące, narażone na dym papierosowy w miejscach publicznych, tj. knajpach, barach, klubach, dyskotekach. Dym działa drażniąco na oczy, wywołuje łzawienie, a w skrajnych przypadkach może spowodować przewlekłe zapalenie spojówek. Szczególnie dokuczliwy jest dla osób, które noszą soczewki kontaktowe. Wywołuje uczucie suchości, które zneutralizować mogą nawilżające krople do oczu. Na pogorszenie wzroku wpływ ma także dieta uboga w owoce i warzywa, promieniowanie UV, stres i zanieczyszczone powietrze.
Produkty, które korzystnie wpływają na wzrok
Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na kondycję wzroku, jest dieta. Wyróżnia się kilka istotnych witamin, które powinny znaleźć się w produktach, z których przyrządzane są codzienne posiłki. Jedną z nich jest witamina A. Jej niedobór może prowadzić do kurzej ślepoty, czyli gorszego widzenia w zaciemnionych przestrzeniach. Warto zadbać, aby w diecie pojawiła się marchew, pomidory, morele, szpinak, brokuły i czerwona papryka. Są to bowiem produkty bogate w witaminę A i beta-karoten niezbędny do jej wytworzenia, dzięki czemu wpływają na pracę fotoreceptorów siatkówki oka.
W trosce o kondycję oczu, na Twoim talerzu powinny także pojawiać się orzechy, mięso, szparagi, jagody, przetwory mleczne i jajka, a także olej słonecznikowy, sojowy i kukurydziany. Zawierają one bowiem witaminę E, która pozwala na większą przyswajalność witaminy A. Ponadto zwiększa zawartość wody w tkankach gałek ocznych, co docenią wszyscy, borykający się z podrażnieniem i przesuszeniem oczu.
Ciągły stres, napięcie nerwowe, zanieczyszczone środowisko i niskiej jakości dieta sprawiają, że coraz szerszemu gronu osób zagraża stres oksydacyjny. Pierwiastek tlenu bierze udział w licznych reakcjach biochemicznych, które zachodzą w ludzkim organizmie. W ich wyniku powstaje energia oraz pewnego rodzaju odpad, czyli cząsteczki tlenu, które nie zostały z niczym połączone, przez co posiadają na swojej orbicie pojedynczy elektron (wolne rodniki). Ten elektron dąży do sparowania się z innym i aby go pozyskać, uszkadza łańcuchy DNA, fragmenty tłuszczów i białek, przez co doprowadza do ich uszkodzenia, starzenia i obumierania. Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze eliminują ryzyko, wiążąc się z pojedynczymi elektronami. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby dieta była bogata w antyoksydanty, takie jak cynk, selen, miedź i mangan. Pierwiastki te znajdziesz w herbacie, kukurydzy, nasionach słonecznika, kakao, fasoli i owocach morza.
W diecie powinien także pojawić się olej słonecznikowy i rzepakowy, które zawierają kwasy omega-3. Są one szczególnie istotne w przypadku skłonności do odczuwania suchości oka, ponadto stanowią budulec siatkówki. Kwasy tłuszczowe zapewniają lepsze ukrwienie nerwu wzrokowego, ponadto zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Przypadłość ta określana jako AMD objawia się pogorszeniem widzenia podczas czytania, zniekształceniem obrazu, słabszym nasyceniem kolorów, a także czarną plamką, która pojawia się w zasięgu wzroku.