W mediach społecznościowych i na forach internetowych coraz częściej pojawiają się wzmianki o rewolucyjnym działaniu adaptogenów. Dla wielu stanowią remedium w codziennym pośpiechu, długotrwałym stresie, niosą ukojenie dla nerwów oraz redukują zmęczenie. Czym jednak są adaptogeny, jak działają i kto powinien rozważyć ich stosowanie?
Adaptogeny. Co to?
Adaptogeny to pewne substancje aktywne, zawarte w roślinach, które wspierają organizm w obliczu niesprzyjających warunków zewnętrznych. O tym, czy roślina może zostać zaliczona do grona adaptogenów, decydują trzy warunki, które musi spełnić. Po pierwsze musi być nietoksyczna dla organizmu, po drugie redukuje stres, a jednocześnie nie pozbawia energii życiowej, a po trzecie działa normalizująco na organizm, czyli przywraca w nim naturalną równowagę. Z przeprowadzonych badań wynika, że adaptogeny posiadają właściwości antydepresyjne i stymulują centralny system nerwowy, zawierając elementy, które chronią neurony. Choć jeszcze kilka lat temu o adaptogenach słychać było niewiele, to jak na naturalne preparaty przystało, korzystano z nich już od tysięcy lat. W rejonach Dalekiego i Bliskiego Wschodu uznawane były za święte, przygotowywano z nich eliksiry dla władców, a najrzadziej występujące gatunki uznawane były za dar od bogów. Adaptogeny wykorzystywane były nawet w misjach kosmicznych, aby zredukować zmęczenie astronautów i zniwelować niekorzystne zmiany w atmosferze. Mieszanki tych wyjątkowych substancji aktywnych stosowano także na olimpiadach i igrzyskach, ponieważ w naturalny sposób poprawiają wydolność fizyczną.
Rodzaje adaptogenów
Jednym z najpopularniejszych adaptogenów jest Ashwagandha, czyli witania ospała. Zmniejsza stężenie kortyzolu we krwi, dlatego rekomendowana jest osobom narażonym na stres i borykającym się z utrudnionym zasypianiem. Roślina przywraca wewnętrzną harmonię, wpływa korzystnie na układ nerwowy, odpornościowy i hormonalny. Kolejną rośliną jest kłącze różeńca górskiego. Świetnie sprawdzi się ona wśród osób, które pracują umysłowo. Zwiększa bowiem koncentrację, poprawia pamięć i refleks, ponadto, w pewnym stopniu uodparnia także na stres. Roślinę można uznać za naturalny substytut kawy. Różaniec zwiększa wydolność fizyczną i stanowi wsparcie w terapiach antynowotworowych i w leczeniu stanów depresyjnych.
Schizandra, czyli cytryniec chiński wykazuje działanie antyoksydacyjne, więc pośrednio działa przeciwmiażdżycowo i przeciwstarzeniowo. Ponadto wpływa na nastrój i samopoczucie, ponieważ reguluje poziom serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Jeśli natomiast poszukujesz naturalnego afrodyzjaku, który zwiększy Twoje libido, wybierz szczodrak krokoszowaty, zwiększa on także wydolność fizyczną, przyspiesza metabolizm i pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Na uwagę kobiet zasługuje także pieprznica peruwiańska, znana jako korzeń maca. Roślina korzystnie wpływa na funkcje seksualne, reguluje poziom estrogenów, dzięki czemu stanowi wsparcie w okresie menopauzy. Docenią ją także kobiety borykające się z bolesnymi i nieregularnymi miesiączkami.
Stosowanie adaptogenów
Wśród przeciwskazań do stosowania adaptogenów wyróżnia się między innymi stosowanie niektórych leków antydepresyjnych i hormonalnych, nadciśnienie i cukrzycę. Ostrożność należy także zachować w okresie ciąży i podczas laktacji. Ponadto adaptogenów nie należy łączyć z alkoholem. Na rynku dostępne są preparaty w różnych formach. Możesz wybrać krople, proszek, tabletki lub kapsułki. Adaptogeny to naturalne preparaty, których siła wpływu na organizm uzależniona jest od jego podatności i kondycji. Warto zatem zaczynać od małych dawek, obserwować swój organizm i w razie potrzeby je zwiększać ilości. Adaptogeny o działaniu stymulującym lepiej przyjmować w godzinach porannych i południowych. Długość kuracji także uzależniona jest od indywidualnych potrzeb. Może trać od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Naukowcy z Harvardu zalecają kuracje trwające maksymalnie 6 tygodni, po których należy zmienić preparat.