Kurkuma, zwana także ostryżem długim lub indyjskim to wyjątkowa przyprawa, którą stosuje się w potrawach kuchni orientalnej. Za złocisty odcień żółtego koloru odpowiada zawarta w niej kurkumina, która znajduje się na liście dozwolonych barwników spożywczych, a na etykietach produktów kryje się pod kodem E100. Kurkuma dzięki swoim prozdrowotnym właściwością, zaliczana jest do elitarnego grona produktów SuperFoods. Sprawdź, jak działa kurkuma i w jaki sposób można ją stosować.
Działanie kurkumy
Kurkuma zawiera związki lecznicze o silnym działaniu, zwane kurkuminoidami. Działa antybakteryjnie i antygrzybiczne. Stosuje się ją również w przypadku infekcji o podłoży wirusowym. Właśnie dlatego polecana jest zarówno jako środek profilaktyczny, jak i naturalne wsparcie leczenia grypy i przeziębienia. Kurkuma przejawia także właściwości antynowotworowe. Ponadto może wzmagać działanie niektórych leków podczas terapii. Znajduje również zastosowanie w leczeniu cukrzycy, regulując poziom cukru. Według przeprowadzonych badań kurkumina obniża poziom lipidów we krwi, dzięki czemu stosuje się ją w profilaktyce osób, objętych ryzykiem chorób o podłożu sercowo-naczyniowym. Na niepozorną kurkumę powinni także zwrócić uwagę wszyscy, których dotyczy ryzyko wystąpienia miażdżycy i udaru. Kilka lat temu naukowcy potwierdzili łagodzenie przez tę roślinę stanów zapalnych, dlatego świetnie sprawdza się podczas leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Spożywanie kurkuminy może także zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości u pacjentów ze wrzodami żołądka. A jej korzystny wpływ na metabolizm docenią nie tylko chorzy na cukrzycę i chcący zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, ale i sportowcy. Ta ostatnia grupa spożywa kurkuminę także ze względu na rolę, którą ogrywa w procesie regeneracji uszkodzonych podczas wysiłku fizycznego mięśni.
Antydepresyjna kurkuma
Oprócz leczenia fizycznych schorzeń kurkuma wykazuje także działanie antydepresyjne. Najnowsze badania potwierdzają, że kurkuma korzystnie wpływa na samopoczucie oraz przeciwdziała występowaniu stanów lękowych. Porównywana jest nawet do najpopularniejszego leku na depresję, czyli Prozacu. Jak to możliwe, że zwykła, orientalna przyprawa znajduje zastosowanie w tak złożonym schorzeniu? Kurkuma wspiera działanie serotoniny i dopaminy, czyli tzw. hormonów szczęścia.
Złote mleko
Chcąc doświadczyć korzystnego działania kurkumy, nie wystarczy przyprawiać nią od czasu do czasu obiadów. Kurkumina bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie, dlatego należy wybrać inne sposoby jej stosowania. Jednym z nich jest złote mleko. Do wykonania tego napoju niezbędna będzie baza, czyli mleko roślinne lub krowie, które ze względu na zawartość tłuszczów pozwoli kurkumie się rozpuścić. W tym celu do napoju dodaje się jeszcze olej kokosowy. W przepisach znajdziesz także pieprz czarny. Dodawany jest on nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale przede wszystkim z powodu zawartej w nim piperyny. Kurkuma niełatwo się wchłania, dlatego stosuje się ją w połączeniu z piperyną, która poprawia ukrwienie przewodu pokarmowego, co zwiększa przyswajalność kurkumy i innych składników odżywczych.
Shoty z kurkumy
Coraz większą popularnością cieszą się również shoty z kurkumy. W celu neutralizacji charakterystycznego pikantnego smaku i aromatu, który w dużych ilościach może być nieprzyjemny, dodaje się sok pomarańczowy. Dla odrobiny słodyczy warto dorzucić także marchew lub odrobinę miodu. W przygotowywaniu shotów z kurkumy najlepiej sprawdzą się soki świeżo wyciskane. W trosce o właściwą przyswajalność leczniczej rośliny tutaj także do mikstury warto dodać pieprz i odrobinę oleju (na przykład z siemienia lnianego). Ci, którzy decydują się na prozdrowotną terapię naturalnymi shotami, dodają do nich także imbir, który w połączeniu z kurkumą stanowi niezwyciężoną ochronę przed infekcjami.