Skuteczność diety intuicyjnej, zwanej także dietą mindful, opiera się na założeniu, że jeśli coś jest dozwolone, to jest mniej pociągające. Czyli analogicznie – zakazany owoc smakuje najlepiej. Katowanie się restrykcyjnymi dietami i liczenie kalorii sprawia, że dla wielu cheat day lub cheat meal to czas, na który z upragnieniem czekają każdego dnia diety, odczuwając nieustanne łaknienie. Rozwiązaniem, które pozwoli Ci opanować nieustanny głód, jest dieta intuicyjna. Poznaj jej zasady.
Zasady diety intuicyjnej
Dieta intuicyjna powstała dla wszystkich, którzy wpadają z jednej diety w drugą, mają dość ciągłych ograniczeń i niesmacznych posiłków, do których zjedzenia się zmuszają. Współczesność naznaczona jest przetworzoną żywnością, pełną cukru, soli i tłuszczu. Stres, nieustanny pęd oraz sztucznie kreowane przez koncerny potrzeby konsumenckie sprawiają, że znaczna część społeczeństwa przestała korzystać z wewnętrznego instynktu, który informuje człowieka, co powinien zjeść oraz w jakiej ilości. Dieta intuicyjna polega na wsłuchaniu się w wewnętrzny głos i świadomym podejściu do codziennych wyborów żywnościowych. Według tej filozofii nie należy w ciemno brać tego, co oferuje rynek lub jadłospis kolejnej diety, lecz wsłuchać się we własny organizm, w jego rzeczywisty poziom sytości. Zasadą jedzenia intuicyjnego jest odnalezienie równowagi pomiędzy własnymi potrzebami a racjonalnym żywieniem. Należy bowiem podkreślić, że ten rodzaj diety nie stanowi przyzwolenia na codzienne posiłki złożone z chipsów, słodyczy i słodkich napojów. Nie wyklucza się jednak obecności słodkich i słonych przekąsek w diecie.
Decydując się na odżywianie mindful musisz obdarzyć swój organizm zaufaniem, wykorzystać wewnętrzną mądrość, która pozwoli Ci odróżnić prawdziwy głód od tego sztucznego, który wywołała nuda. Brak zakazów i odgórnie nałożonych ograniczeń sprawia, że organizm jest świadomy, że każda przekąska wcześniej uważana za niezdrową, jest teraz na wyciągnięcie ręki, przez co traci na atrakcyjności. Stosowanie diety intuicyjnej pozwala odnaleźć harmonię wewnętrzną, dzięki której ochota na czekoladę zostanie zaspokojona kilkoma kostkami, a nie całą tabliczką. Osoby, które utraciły wewnętrzną intuicję, a kontrolę nad ich odżywianiem pełnią zewnętrzne czynniki, wielokrotnie pochłaniając niezdrowe produkty, bardziej skupiają się na samym fakcie ich zjedzenia, niż na smaku, aromacie lub konsystencji. Dieta intuicyjna wymaga racjonalnych wyborów żywnościowych, których konsument dokonuje na podstawie własnej wiedzy, sprawdzania etykiet produktów oraz wewnętrznej intuicji. Brak zewnętrznych ograniczeń sprawia, że osoba odżywiająca się intuicyjnie je, aby żyć. Przestaje natomiast żyć, myśląc tylko o jedzeniu.
Dieta intuicyjna – wady i zalety
Właściwie wdrożone jedzenie intuicyjne pozwoli wyeliminować z Twoich nawyków przejadanie się. Dzięki temu będziesz czuł się lekko, wzrośnie Twoja samoocena, poprawie ulegną również procesy trawienne. Oszczędzisz także czas, którego zapewne i tak nieustannie Ci brakuje. Zamiast planować dietę, rozpisywać posiłki i liczyć kalorie, postaw na rozwój duchowy lub fizyczny – możesz pójść na spacer, na rower, poczytać książkę lub po prostu się zdrzemnąć – wszystkie te opcje świetnie wpłyną na Twoje zdrowie. Dieta intuicyjna może nie sprawdzić się wśród osób, u których stwierdzono zaburzenia odżywienia. Problem z poprawnym odczuwaniem poziomu sytości jest u nich bowiem skorelowany z głębszymi czynnikami psychologicznymi, przez co ta grupa osób może błędnie interpretować sygnały organizmu, co tylko spotęguje problemy, z którymi się borykają.
Dieta intuicyjna to rozwiązanie na miarę naszych czasów. W nieustannym pędzie, podczas którego jesteśmy bombardowani zewnętrznymi bodźcami, warto wsłuchać się w wewnętrzny głos organizmu, odrzucić wyrzuty sumienia, a wybierając posiłki, kierować się zdrowym rozsądkiem i zaufaniem do samego siebie.