Dieta karniwora to zaprzeczenie tego, czego człowiek od najmłodszych lat uczy się na temat zdrowych, zbilansowanych posiłków. Nowa piramida żywieniowa za podstawę diety ludzkiej uznaje warzywa i owoce. Tymczasem dr Shawn Baker, ortopeda, sportowiec i twórca diety karniwora zaleca całkowite wyeliminowanie produktów roślinnych. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega dieta karniwora oraz jak wpływa na organizm.
Mięso, mięso i jeszcze raz mięso
Dieta karniwora dopuszcza spożywanie posiłków, złożonych tylko i wyłączenie z mięsa i produktów odzwierzęcych. Jadłospis składa się zatem z wszelkiego rodzaju mięs, w tym także ryb oraz owoców morza, a także produktów odzwierzęcych, czyli jaj oraz nabiału: mleka, serów, masła, kefiry itd. Brzmi jak marzenie każdego mięsożercy, który z niepokojem spogląda na rozpowszechniający się w gospodarstwach domowych oraz punktach gastronomicznych trend weganizmu i zastępowania typowym wyrobów mięsnych ich roślinnymi odpowiednikami. Warto jednak podkreślić, że dieta karniwora (ang. carnivor – mięsożerca) jest bardzo restrykcyjna. Niedopuszczalne jest picie kawy i herbaty, a płyny uzupełniać można jedynie czystą wodą i mlekiem. Oprócz owoców i warzyw, z codziennych posiłków należy także wyeliminować nasiona, orzechy, produkty zbożowe, słodycze, alkohol, napoje gazowane i soki. Na śniadanie nie można zatem zjeść kanapki z pomidorem, na obiadowym talerzu nie mogą pojawić się surówki i ziemniaki, a podczas spotkania ze znajomymi należy stronić od alkoholu. Co zatem jeść? Na śniadanie można przygotować jajka na twardo, jajecznicę z boczkiem na maśle lub omlet z samych białek, grillowany stek sprawdzi się na obiad, a kolacją mogą być przyrządzone owoce morza.
Dieta karniwora – zalety
Twórca restrykcyjnej diety mięsnej, czyli wspomniany już Shawn Baker przypisuje jej wiele pozytywnych skutków. Twierdzi bowiem, że dieta karniwora łagodzi nerwicę lekową, leczy depresję, pozwala zwalczyć ból stawów oraz cukrzycę. Dieta promowana jest także jako wspomagająca odchudzanie, co wiąże się z niskim spożyciem węglowodanów oraz dużą ilością sytego białka. Propozycja jest na tyle kontrowersyjna i niezbadana, że sam jej twórca w 2017 roku utracił na okres dwóch lat prawo do wykonywania zawodu. Dieta ma jednak jedną, niezaprzeczalną zaletę. Eliminuje spożycie cukrów prostych, niedopuszczalne są bowiem słodycze, słodzone jogurty i napoje gazowane.
Dieta karniwora – wady
Porównywanie diety karniwora do zdrowego jadłospisu przodków jest błędne. Ludzie pierwotni, oprócz produktów mięsnych, spożywali duże ilości roślin i orzechów – takie zasady żywienia praprzodków obowiązują w diecie paleolitycznej. Dieta kaniwora wywołuje więcej głosów krytyki niż uznania. Spożywając posiłki złożone z mięsa i produktów odzwierzęcych, trudno nazwać je zbilansowanymi i pełnowartościowymi. Dłuższe stosowanie diety może być niebezpieczne dla zdrowia, a jej przerwanie to wręcz gwarantowany efekt jo-jo. Dieta karniwora, ze względu na brak błonnika pokarmowego, stanowi zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i trawiennego. A brak antyoksydantów nie tylko przyspiesza procesy starzenia się organizmu, ale i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów. Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że dieta karniwora przyczynia się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, wystąpienia miażdżycy i udaru mózgu. Choć wśród zalet wymienia się zwiększoną produkcję testosteronu, to zbyt wysoka podaż tłuszczów roślinnych może przynieść całkowicie odwrotny efekt i wywołać problemy z płodnością. Do wad diety karniwora dołącza również niedobór witamin i makroelementów, który może wywołać mnóstwo innych mniej lub bardziej istotnych powikłań.
Dieta, którą opracował dr Shawn Baker, budzi wiele wątpliwości. Jest kosztowna, restrykcyjna, monotonna oraz promowana w oparciu o korzyści, których nie udowodniły żadne badania naukowe. Szukając sposobu na pokonanie stanów depresyjnych lub na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, warto wybrać bezpieczniejsze, sprawdzone opcje.