Ciepłe, słoneczne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ulubiona książka, kawa i lekki wietrzyk to dla wielu idealny scenariusz weekendowego odpoczynku i letniego ładowania baterii. Trudno jednak relaksować się, gdy ostre promienie słoneczne męczą nawet przymknięte powieki. Spędzanie czasu na zewnątrz w upalne dni jest także niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ mogą wystąpić omdlenia, oparzenia, a nawet udar słoneczny. Ochrona przed słońcem jest na szczęście bardzo prosta – wystarczy parasol ogrodowy. Sprawdź, czym kierować się podczas jego zakupu.
Parasole ogrodowe – rodzaje
Największą popularnością na rynku cieszą się cztery typy parasoli ogrodowych. Znana od lat konstrukcja, czyli parasol z pionową nogą, ustawioną w centrum, najlepiej sprawdzi się w komplecie ze stołem, który posiada dedykowany otwór. Decydując się na ten typ parasola, sprawdź, czy Twoje meble ogrodowe są przystosowane do takiego rozwiązania. Jeśli tak, będzie to świetny zakup, który dzięki zamontowaniu w otworze stołu, charakteryzuje się dużą stabilnością, co jest szczególnie istotne w przypadku wyposażenia zewnętrznego. Kolejną propozycję stanowi parasol ogrodowy z boczną nogą i czaszą na wysięgniku. Nie wymaga on specjalnie dostosowanych mebli, świetnie sprawdzi się zatem zarówno przy stole z krzesłami, jak i obok leżaków, ogrodowej kanapy lub foteli ogrodowych. To, co wyróżnia ten parasol, to możliwość regulacji nachylenia czaszy, dzięki czemu zapewnisz swoim gościom ochronę przed słońcem o każdej porze dnia. Na rynku dostępne są jeszcze dwa rodzaje tych produktów, które różni kształt czaszy, czyli górnej, materiałowej części parasola. Wyróżnia się czaszę klasyczną w kształcie koła oraz kwadratową, która nadaje ogrodowej aranżacji nowoczesnej nuty.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Parasol ogrodowy lub tarasowy to zazwyczaj inwestycja na wiele sezonów. Warto podczas jego zakupu zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest możliwość regulacji czaszy lub kontrolowanego łamania parasola, aby uzyskać ochronę także przed zachodzącym lub wschodzącym słońcem. Dla wielu osób głównym kryterium wyboru jest wielkość parasola. Pamiętaj jednak, że choć duży parasol rzuci cień na większy obszar, to jest droższy i może wymagać więcej siły podczas obsługi. Dlatego warto wybierać wyposażenie dopasowane do wielkości tarasu oraz powierzchni, którą zajmują meble. Kolejnym istotnym kryterium wyboru jest materiał parasola. Do ich wykonania stosuje się tkaniny akrylowe i poliestrowe o gramaturze 200-300 g/m2. Im większa gramatura, tym mniejsza przepuszczalność promieni słonecznych. Tkaniny są zaimpregnowane, co gwarantuje im wodoodporność. Jeśli chcesz, aby parasol towarzyszył Ci przez kilka sezonów, wybierz wysoką jakość, która zapewni Ci żywe kolory przez długi okres eksploatacji. Istotna jest także stabilność i jakość wykonania konstrukcji oraz wszystkich połączeń, szczególnie jeśli mieszkasz w wietrznym rejonie, a przy Twoim tarasie jest niewiele drzew, które mogą chronić parasol przed wiatrem. Sprytnym akcesorium, które możesz kupić także niezależnie od wybranego modelu, jest moskitiera, którą z łatwością zamontujesz na parasolu. W ten sposób niewielkim kosztem będziesz mógł wieczorami ochronić się od uciążliwych komarów.
Parasole na balkon
Mieszkanie z balkonem w mieście to ogromne udogodnienie. Można posadzić na nim ulubione zioła i kwiaty, wyjść na papierosa, a w letni dzień zjeść rodzinny obiad. Aby w pełni cieszyć się możliwościami balkonu w słoneczne dni, niezbędny jest montaż markizy lub parasol balkonowy. Na rynku dostępne są parasole, które montuje się do barierki. Zapewniają stabilną osłonę, ale wymagana jest wytrzymała konstrukcja barierki. Tańszy i jeszcze łatwiejszy w montażu jest parasol, który posiada uchwyt do barierki, jest on jednak mniej stabilny. Dla osób, które mieszkają na ostatnim piętrze i nie posiadają nad sobą balkonu innego sąsiada, świetnie sprawdzi się parasol mocowany do ściany. Jest to trwałe rozwiązanie, ale wymaga skomplikowanego montażu, ponieważ nie posiada podstawy.