Przeziębienie to infekcja górnej części układu oddechowego o podłożu wirusowym, która trwa zwykle do dziesięciu dni, ale poprawę zaobserwować można już po upływie trzech. Najczęściej chorującą grupą wiekową są dzieci, które na zarażenie narażone są w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Choć chłodne pory roku najsilniej sprzyjają przeziębieniu, to przypadki zakażeń zdarzają się w całym roku. Sprawdź, czym objawia się przeziębienie oraz jak z nim walczyć.
Objawy przeziębienia
Droga kropelkowa stanowi najczęstszy sposób transmisji wirusów, dochodzi do niej poprzez kaszel i kichanie. Zarazić można się także przez używanie przedmiotów, z których wcześniej korzystał chory. Niektóre wirusy mogą być również obecne w pokarmie i za ich pośrednictwem dostają się do organizmu. Rozpoczynające się przeziębienie objawia się bólem gardła, bólem głowy i uczuciem zmęczenia. Dla fazy początkowej charakterystyczny jest także płynny katar, który później może przybrać bardziej lepką formę. W przeziębieniu pojawia się także kaszel suchy, który w trakcie infekcji zmienia się w kaszel mokry. Choć gorączkę przypisuje się objawom grypy, to w trakcie przeziębienia także nie jest ona wykluczona.
Czym leczyć przeziębienie?
Królową wśród suplementów, po które sięga każdy chory, jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Choć nie należy w niej pokładać wszystkich nadziei na wyzdrowienie, to dzięki swoim właściwościom stanowi wsparcie w trakcie przeziębienia. Jej niedobór powoduje osłabienie układu odpornościowego, przez co zwiększa ryzyko infekcji. Wyniki badań naukowych nie są jednoznaczne, jednak niektóre publikacje dowodzą, że stosowanie witaminy C może skrócić okres przeziębienia i złagodzić występujące objawy. Ze względu na to, że poziom kwasu askorbinowego w organizmie wpływa na jego funkcjonowanie, a ewentualny nadmiar witaminy C jest wydalany z moczem, rekomenduje się regularne stosowanie jej w ramach profilaktyki, co zwiększa jej skuteczność w przypadku zachorowania.
Na uwagę w trakcie przeziębienia oraz przed jego wystąpieniem zasługuje witamina D, której niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego. To wyjątkowa witamina, która wytwarza się w organizmie pod wpływem promieni słonecznych, dlatego jej niedobór występuje głównie w okresie zimowym.
Witamina A największym zainteresowaniem cieszy się w branży kosmetycznej, gdzie wykorzystuje się ją do poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci. Kremy do twarzy z witaminą A (retinolem) przyspieszają odnowę naskórka oraz korzystnie wpływają na sprężystość skóry. Zapomina się jednak o tym, że stosowanie witaminy A pozwala także wzmocnić system immunologiczny. Chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu wspiera go w walce z infekcjami.
Na koniec kilka wskazówek
Przeziębienie to uciążliwa przypadłość, której objawy znacznie obniżają samopoczucie oraz niekorzystnie wpływają na efektywność podczas pracy lub nauki. Jeśli to możliwe, warto zostać w domu choć jeden dzień. Organizm, który walczy z przeziębieniem, jest osłabiony, dlatego należy mu się wyjątkowe traktowanie. Nie forsuj się, odpocznij, zawiń się w koc, zrób sobie drzemkę i pozwól mu się zregenerować. Pamiętaj także o właściwym nawadnianiu, gorące napoje nie tylko zapobiegają odwodnieniu, ale także łagodzą stany zapalne w gardle i zmniejszają przekrwienie błon śluzowych w nosie. Ważne, aby unikać wciągania kataru do środka. Jeśli wydzielina chce się wydostać na zewnątrz, pomóż jej w tym, często wydmuchując nos. W trakcie przeziębienia świetnie sprawdzi się także irygacja nosa, która pomoże wydostać się zalegającej głęboko wydzielinie. W aptece dostępne są dedykowane zestawy, ale proces oczyszczania możesz wykonać także za pomocą zwykłej strzykawki i roztworu soli z sodą oczyszczoną. Domowe sposoby cechuje nie tylko naturalność, ale i skuteczność, jednak w przypadku nasilenia objawów, warto skonsultować się z lekarzem.