Według raportu Nielsena polski rynek alkoholi osiąga wartość około 40 miliardów złotych! Choć nadal konsumenci najczęściej wybierają piwa, to od kilku lat obserwuje się spadek udział wódek czystych na rzecz win i alkoholi wysokogatunkowych takich jak whisky, rum, brandy czy tequila. Trendy rozwojowe wskazują na to, że konsumenci coraz bardziej cenią jakość spożywanych trunków i ich walory smakowe, a nie tylko moc alkoholu. Warto zatem poznać rodzaje win dostępnych na rynku oraz sprawdzić ich prozdrowotne właściwości.
Rodzaje win- barwa
Wina można sklasyfikować w oparciu o różne kryteria podziału np. kolor, zawartość cukru, czy szczep, wykorzystany do produkcji. Jedną z pierwszych cech, która odróżnia trunki na sklepowej półce, jest ich barwa. Do produkcji win białych wykorzystuje się jasne odmiany winogron. Odcień produktu może być niemal przezroczysty, słomkowy czy zielonkawy – zależy to od szczepu winogron, winifikacji lub stopnia starzenia.
Jeśli do produkcji wykorzystano winogrona czerwone, wino przybierze ciemną barwę. Skórka owocu zawiera barwnik, który uwalniany jest w procesie maceracji, czyli przetrzymywania zgniecionych winogron w moszczu. Im dłużej potrwa maceracja, tym głębszej barwy nabiera wino. W czasie tego procesu uwalniane są taniny, które zapewniają charakterystyczne uczucie ściągania podczas degustacji.
Uzyskanie wina różowego możliwe jest poprzez zmieszanie wina białego i czerwonego. Jest to jednak praktyka zakazana w Europie. Kolor uzyskuje się zatem z czerwonych winogron, które poddawane są na tyle krótkiemu procesowi maceracji, że dochodzi tylko do subtelnego zabarwienia trunku.
Podział ze względu na zawartość cukru
Oprócz koloru bardzo istotnym czynnikiem wyboru dla większości konsumentów jest poziom słodyczy, jaką oferuje trunek. Wyróżnia się cztery stopnie zawartości cukru. Wina wytrawne posiadają maksymalnie 1,5% cukru, przez co wyczuwane są ściągające taniny oraz nutka kwasowości. Całkowitym przeciwieństwem są natomiast wina słodkie, w których cukier stanowi nawet 16%. Dla tych, którzy szukają pośredniego rozwiązania, stworzono wina półwytrawne i półsłodkie, w których zawartość cukru kształtuje się kolejno: 2-4% i 4,5-7,5%.
Szczepy
Możliwości klasyfikacji win jest wiele. Na uwagę zasługuje jeszcze wyróżnienie najpopularniejszych szczepów win. Czerwoną barwę wina można uzyskać z odmiany Cabernet Sauvignon, która zapewnia porzeczkowy, korzenny aromat. Podczas spotkań w kobiecym gronie sprawdzi się Pinot Noir o kwiatowo-owocowym smaku. Dla miłośników bardziej pikantnych smaków rekomenduje się wina ze szczepu Syrah, w których wyczuwalne taniny mieszają się ze smakiem ciemnych śliwek, czekolady i tytoniu.
Miłośnicy białego wina, którym zależy na rześkim charakterze trunku, często wybierają pochodzącą z Niemiec odmianę Riesling, która gwarantuje mocno owocowe i kwaśne wino. Preferujący słodkie, białe trunki swoją uwagę kierują w stronę Chardonnay. Warto jednak pamiętać, że przypisanie jednoznacznego smaku każdego szczepowi winorośli jest niemożliwe. Dokładny aromat, poziom kwasowości lub słodyczy, a także wyczuwalne nuty są bowiem w pełni uzależnione od miejsca pochodzenia danego wina, w którym klimat determinuje walory smakowe.
Wpływ wina na zdrowie
Wino spożywane w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływa na zdrowie. Jednak o jakich ilościach jest tu mowa? Jeden kieliszek, dwa, a może trzy dziennie? Otóż w latach 90. XX wieku duńscy naukowcy potwierdzili, że jedna lampka wina dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Wiąże się z tym tzw. francuski paradoks. Na francuskich stołach często gości wino do posiłku, a sami Francuzi rzadziej umierają na chorobę wieńcową niż obywatele innych krajów. Wina są bowiem bogate w polifenole, czyli przeciwutleniacze, które obniżają poziom złego cholesterolu. Ponadto alkohol rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa ich elastyczność i przepływ krwi.
Istnieją także badania, które za optymalną ilość wina uważają nie jedną, lecz dwie lampki dziennie. Zawarte w trunku garbniki wykazują działania antynowotworowe (choć istnieją także badania, według których wino zwiększa ryzyko raka piersi). W winie wykryto także obecność resweratrolu, który powstaje w wyniku fermentacji. Substancja ta korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, reguluje równowagę energetyczną, przyczynia się do rozpadu komórek tłuszczowych, zapobiega osteoporozie oraz wykazuje działanie antynowotworowe, a w przypadku walki z istniejącą chorobą hamuje tworzenie się przerzutów. Poza tym resweratrol działa odmładzająco na skórę, poprawia jej nawilżenie, elastyczność, rozjaśniania przebarwienia i działa przeciwzmarszczkowo, wspierając procesy naprawcze skóry. Aby doświadczyć korzyści z picia wina, należy wybierać wysokiej jakości, naturalne trunki i spożywać je z umiarem.