Siemię lniane, czyli nasiona lnu zwyczajnego to płaskie, niewielkie, brązowe ziarna, które kojarzy prawie każdy. Wzrastająca świadomość konsumentów, którzy coraz większą uwagę kierują w stronę etykiet i składów kupowanych produktów, a także przesycenie rynku parafarmaceutykami sprawia, że do łask wracają rośliny lecznicze i medycyna naturalna. Siemię lniane, które w sklepie spożywczym lub dyskoncie kupisz już za kilka złotych, może pochwalić się wieloma zaskakującymi właściwościami prozdrowotnymi. Poznaj je razem z nami.
Siemię lniane na trawienie
Borykasz się z utrudnionym wypróżnianiem? Powodem może być mała aktywność fizyczna, nieregularne jedzenie, zbyt małe ilości wypitej wody, a także niewłaściwa dieta. Wiele z tych czynników determinuje obecny tryb życia większości społeczeństwa, czyli siedząca praca, natłok obowiązków i spożywanie gotowych posiłków w ramach oszczędności czasu. Rozleniwiona jelita sprawiają, że kał zalega w nich nawet kilka dni, co powoduje ogromny dyskomfort. Mowa tu nie tylko o dolegliwościach fizycznych, ale i ogólnym pogorszeniu samopoczucia. Siemię lniane zawiera znaczną ilość błonnika, który wspomaga perystaltykę jelit, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie. Można profilaktycznie dodawać nasiona do posiłków, ale szczególną skutecznością charakteryzuje się kisiel, sporządzany na bazie siemienia. W tym celu należy zagotować szklankę wody, dodać do niej 2 łyżki nasion i gotować przez około 10 minut. Oleista konsystencja kleiku pomoże zalegającym resztkom kału przedostać się przez zakręcony tunel jelit. Sporządzony kisiel można wypić razem z nasionami lub zaraz po zestawieniu z ognia odcedzić je za pomocą sitka. Osobom, które nie przepadają za smakiem i zapachem kleiku, rekomenduje się dodanie do niego ulubionego soku.
Siemię lniane na kaszel
Omówiony powyżej kisiel świetnie sprawdzi się także w przypadku chrypki lub podrażnienia gardła, a także kaszlu. Jak to możliwe? Siemię lniane działa ściągająco i przeciwzapalnie, a powstała konsystencja łagodzi podrażnienia i uczucie drapania w gardle. Śluz pokrywa ochronną warstwą błonę zewnętrzną, która uniemożliwia działanie drobnoustrojom chorobotwórczym. Siemię lniane docenią szczególnie ci, którzy borykają się z kaszlem suchym. Pomocny okazuje się ona także w przypadku uporczywego kaszlu, wywołanego przez Covid-19. Sporządzenie kleiku z nasion stanowi wyjątkowo bezpieczną i nieinwazyjną metodę leczenia chorego gardła i łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości. Wielokrotnie stanowi on także ratunek dla kobiet w ciąży i podczas laktacji, które w trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój swojego dziecka stronią od silnych leków.
Siemię lniane dla urody
Siemię lniane stanowi źródło wielu witamin i składników, które z powodzeniem wykorzystywane są przez dermatologów i branżę beauty. Obecne w nim witaminy grupy B stanowią wsparcie w walce z problemami skórnymi i stanami zapalanymi, cynk wykazuje działanie przeciwtrądzikowe, a witamina E uchodzi za eliksir młodości. To tylko wybrane właściwości z całej gamy zalet siemienia lnianego. Ekstrakt z jego nasion dzięki swojej przypominającej śluz konsystencji oraz zawartości dobroczynnych olejów wykazuje działanie nawilżające i kojące, dlatego polecany jest dla skóry wrażliwej i suchej. Olej lniany nadaje skórze elastyczności i wygładza drobne zmarszczki.
Produkty z siemienia znajdują również zastosowanie w dbałości o kondycję włosów. Regularne spożywania nasion lub naparów oczyszcza organizm od środka, a zawarte witaminy i makroelementy wzmacniają paznokcie skórki i odżywiają skórę głowy i meszki włosowe od środka. Z siemienia lnianego można także przygotowywać maski do włosów. Odcedzony kisiel należy zaaplikować na włosy i skórę głowy i spłukać po około godzinie. Dla lepszych efektów warto zastosować termiczny czepek lub folię. Taki zabieg nie tylko nawilży i odżywi włosy, ale także nada im niesamowitego blasku. Maseczki lub szampon z siemienia lnianego pomoże także w walce z łupieżem i łuszczącym się naskórkiem. A to wszystko za zaledwie kilka złotych!